Swiatlowod to rzezroczysta zamknieta struktura z wlokna szklanego wykorzystywana do propagacji swiatla jako nosnika informacjiSwiatlowodowe medium transmisyjne opiera sie na strukturze modowej gdzie medium transmisyjnym jest swiatlo . Swiatlowody moga byc takze kategoryzowane na podstawie geometrii wlokien i rozkladu wspolczynnika zalamania. Na rynku istnieja swiatlowody jednomodowe oraz wielomodowe, ktore roznia sie miedzy soba m.in. gruboscia szklanego rdzenia odpowiedzialnego za parametry transferu informacji.
Swiatlowody jednomodowe skladaja sie z rdzenia o srednicy ok. 9 +/- 2 µm, ktory charakteryzuje sie skokowa zmiane wspolczynnika zalamania swiatla. Plaszcz swiatlowodu jest znormalizowany i jego srednica wynosi 125 µm. Swiatlowody jednomodowe ulegaja niskiej dyspersji miedzymodowej, co powoduje powstawanie niewielkich zaklocen. Przebieg fali swietlnej przebiega niemal rownolegle do osi swiatlowodu, docierajac do konca wlokna w modzie podstawowym. Dzieki mozliowsci zastosowania wielu protokolow jednoczesnie, niskiej tlumiennosci, malej srednicy rdzenia w ktorym przenoszony jest tylko jeden mod swiatla, wlokna jednomodowe doskonale sprawdzaja sie do transferu informacji na dalekie dystanse – nawet do 120 km bez potrzeby stosowania repeatera regenerujacego sygnal. Wlokna jednomodowe pozwalaja na transmisje sygnalu w technologii xWDM (przeplyw na poziomie Tb/s). Wyroznia sie cztery podstawowe rodzaje wlokien swiatlowodowych w swiatlowodach jednomodowych.
Swiatlowody wielomodowe wyposazone sa w o wiele wiekszy rdzen, ktorego srednica mierzy 50 µm (stare konstrukcje OM1 mierzyly nawet srednice 62,5 µm). Srednica ich plaszcza jest znormalizowana i najczesciej wynosi – podobnie jak w swiatlowodach jednomodowych – 125 µm. Transmisja sygnalu o tej samej dlugosci fali w swiatlowodach wielomodowych polega na jego rozpraszaniu pomiedzy wieloma modami, ktorych predkosc wzgledem falowodu moze byc rozna, prowadzac do ograniczenia predkosci albo dystansu transmisji. Spowodowane jest to znieksztalceniem impulsu fal. Swiatlowody wielomodowe pozwalaja na efektywna transmisje sygnalu do odleglosci ok. 2 km (zaleznie od jakosci i klasy sprzetu optycznego. Powyzej tej odleglosci konieczne jest stosowanie repeaterow sygnalu. Swiatlowody wielomodowe skladaja sie aktualnie z trzech podstawowych rodzajow wlokien.
Ze wzgledu na rodzaj szlifu czola wlokna swiatlowodowego mozemy wyroznic dwa najczesciej stosowane zlacza: Zlacza stykowe PC (Physical Contact) Zlacza katowo-stykowe APC (Angled Phisical Contact)